Педагозите имат професионална свобода за подбор и внедряване на различни педагогически практики, техники, методи, средства и прилагане на иновативни педагогически модели. Стимулира се и се поддържа мотивация: за саморазвитие, усъвършенстване на общата и методическата подготовка за работа в съвременните реалности. В резултат на това, в момента всички учители притежават ПКС и активно участват в различни форми на външна и вътрешна квалификация.
На 16 Ноември 2024г. в гр. Поморие се проведе обучение на педагогическия екип на ДГ "Божур" на тема:„AI инструменти за проектно и проблемно ориентирано обучение“. Учебната програма е предназначена за педагогически специалисти - от детската градина и началните училища до гимназиалния етап на средното образование, като ги насочи в структурирането и разработването на иновативни методи, подходи и програми, базирани на проектното и проблемно обучение. Представиха се практико-приложни знания, умения, компетентности и правно-етичните норми в областта на използването на основни инструменти за AI като ChatGPT, Padlet, Canva,и др. актуални и съотносими към учебния процес.
Участниците научиха как да бъдат креативни и активно да ангажират децата, как да въвеждат иновации и да създават оригинални задачи, които ще позволят на децата да развият умения за критично мислене, комуникация и сътрудничество с помощта на AI.
На 8 и 9 Февруари 2024 г. в сградата на Регионално управление на образованието Сливен, се проведе обучение във връзка с проект на УНИЦЕФ и Фондация „За нашите деца“, на тема: „Оказване на Първа психологична помощ и практики, съобразени с травмата, при малки деца и лицата, полагащи грижи за тях“. Водещите лектори Мария Георгиева – психолог в Регионален център – Бургас, член на РЕПЛР и Росица Димова – кризисен психолог в Държавната агенция за закрила на детето и в Националната мобилна група за психологическа подкрепа към Министерство на образованието и науката, представиха на участниците презентации и добри практики за справяне със ситуации, свързани с травмата и стреса. На обучението присъства старши учител Цена Атанасова.
На 16.12.2023г. в ДГ "Божур" се проведе обучение на педагогическите специалисти на тема: „STEM – прилагане на интердисциплинарен подход в детската градина”. Обучението бе организирано РААБЕ България с лектор Мадлена Станчева.
Целта на обучението бе педагогическите специалисти да развият умения за прилагане на подходящи STEAM подходи в образователно-възпитателния процес в зависимост от възрастта на децата и образователното направление. Интересните практическите задачи помогнаха на педагогическите специалисти да придобият умения, увереност и самочувствие при разработването и прилагането на STEAM подхода в образователно-възпитателния процес с децата.
В периода от 16-18 март 2023г. в гр. Русе се състоя Национална научно-практическа конференция "75 години Световна организация ОМЕП: Предучилищното образование в България в перспективата на международния педагогически опит". В конференцията взе участие Мария Стоянова, учител в ДГ „Божур“, която изнесе доклад на тема: „Мултифункционална роля и значение на народните подвижни игри за повишаване на физическата дееспособност при 6-годишните деца“.
На 7-8 октомври 2022г. в Педагогически колеж-Плевен се състоя Четвърта научно-практическа конференция на тема: "Актуални политики и практики в образованието. Качество на обучението-проекции и очаквания" . В нея участва старши учител Донка Бондева, която изнесе доклад на тема : "Педагогическа практика Утринна приказка като иновативен подход за цялостното развитие на децата в детската градина".
От м. януари 2022г. ДГ „Божур“ е действащ образователен модел на ПП“Утринна приказка“. Във връзка с това, през учебната 2021г.-2022г. вътрешната квалификация на педагогическите специалисти от детската градина бе насочена към обогатяване на знанията, усъвършенстване на компетентностите, уменията и опита, относно същността и методиката на провеждане на ПП „Утринна приказка” за трите възрастови групи/ първа, втора и трета/. Чрез проведените семинари, дискусии и добри практики от колеги педагогическият екип се запозна подробно с прилагането на трите модела:
От 12.09.2021г. до 14.09.2021г. гл. учител Ек. Стойчева и ст. учител Д. Бондева бяха на обучение в гр. Боровец, на тема: „Организиране и управление на образователен модел на ПП ” Утринна приказка” с лектори проф. д-р Даниела Тасевска и доц. Емил Бузов.
На 26 и 27 юни 2021г. педагогическите специалисти от детската градина бяха на обучение в гр. Поморие, на тема: „Иновативни стратегии и подходи за планиране, създаване и реализиране на интерактивна педагогическа ситуация”. Обучението бе организирано от РААБЕ България с лектор Росица Димова.
Целта на обучението бе да се развият умения за прилагане на подходящи иновативни стратегии, методи и подходи в образователно-възпитателния процес в зависимост от възрастта на децата и образователното направление, както и умения за разработване на различни форми на педагогически ситуации като игра, спектакъл.
На 6 и 7 октомври 2020г. в гр. Плевен се проведе обучение на тема: „ПП „Утринна приказка” - целеполагащ психолого-педагогически и методически практико-приложен модел за работа на учителя с 4-5 годишните деца в детската градина с лектори проф. д-р Даниела Тасевска и доц. Емил Бузов. На обучението присъстваха гл. учител Ек. Стойчева и учител Н. Петкова.
Учителите се запознаха с организационните и методически предпоставки за прилагане на модела за целеполагане при провеждане на Педагогическата практика „Утринна приказка“. Основната идея заложена в целеполагащия психолого-педагогически и методически практико-приложен модел се базира на тематичното съдържание на приказката, чрез която се планират последващите за деня дейности в контекста на седмичното, месечното или годишно разпределение. Проведеното обучение обогати знанията, компетентностите, уменията и опита на учителите. Обмяната на добри практики ги направи по уверени и мотивирани относно начина на прилагане на този модел.
На 2 и 3 ноември, 2019г. педагогическият екип на детската градина бе на обучение в гр. Хисаря, на тема: „Дизайн мислене: формулиране на иновативни решения за развитие на качествена образователна среда”. Обучението бе организирано от РААБЕ България с лектор Ирена Душкова, ЗДУД при Математическа гимназия „Акад. Кирил Попов”, гр. Пловдив.
Дизайн мисленето е новаторски подход за формиране на умения у децата и учениците за генериране и създаване на идеи и креативно решаване на проблеми. Това е творчески процес, който позволява на педагогическите специалисти да изградят образователна среда, която най-много отговаря на потребностите на децата и учениците, да повишат тяхната мотивация и постижения, да формират у тях онези умения и качества, които ще са им необходими за успешна реализация в бъдеще: високо чувство на емпатия, силна мотивация, работа в екип, ориентираност към търсене на повече от едно решение, желание за експериментиране, увереност и др. Обучението дава на учителите необходимите инструменти, за да прилагат успешно Дизайн мислене в своята практика - да откриват, да интерпретират, да мислят креативно, да експериментират, да развиват.
През месец май 2019г. в сградата на ДГ "Божур", се проведе обучение на педагогическите специалисти на тема: "Рисунката като инструмент за развиване и опознаване на детската личност", организирано от ДИПКУ Ст.Загора, под ръководството на доц. д-р Ани Златева. Обучението бе в рамките на ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.010-0001 "КВАЛИФИКАЦИЯ ЗА ПРОФЕСИОНАЛНО РАЗВИТИЕ НА ПЕДАГОГИЧЕСКИТЕ СПЕЦИАЛИСТИ", финансиран от Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж" 2014-2020, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.